Земјоделците ги блокираа супермаркетите, дистрибутивните центри и патиштата како одговор на владините планови за намалување на емисиите на азот.
Холандската полиција во вторникот вечерта во северна Холандија пукаше кон земјоделците што возејќи трактори протестираа против плановите за намалување на емисиите на азот.

Полицијата соопшти дека реагирала на „заканувачка ситуација“ кога фармерите, кои се обидувале да ја поминат блокадата за да излезат на автопат во провинцијата Фрисланд, почнале да ги возат своите трактори кон полицајците и нивните возила.

Според полицијата на Фриланд, нивните истрели погодиле трактор, но нема повредени. Уапсени се тројца осомничени. Рајксречерче, внатрешно истражно тело на холандската влада, рече дека ќе ги разгледа настаните со оглед на тоа што полицијата пукала со своето оружје.

Портпаролот на полицијата на Фриланд не одговори на прашањата, но рече дека подоцна денеска ќе биде објавено соопштение.

Холандските фармери оваа недела протестираа против владините планови според кои фармерите би морале да користат помалку ѓубрива и да го намалат својот добиток, што би можело да принуди некои фарми да затворат.

Холандската влада сака да ги намали емисиите на азотен оксид и амонијак, кои се произведуваат од добитокот, до 2030 година. Според плановите, намалувањата би можеле да достигнат 70 отсто во некои области.

Како одговор, холандските фармери на протестите оваа недела ги блокираа супермаркетите, дистрибутивните центри и патиштата.

Пратеничката Каролин ван дер Плас повика на „итна дебата“ со холандскиот премиер Марк Руте и министерот за правда и безбедност, Дилан Јешилгоз-Зегериус, за ескалацијата на протестите.