Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска на прес-конференција ги повика лидерите на политичките партии на лидерска средба за да разговараат „за проблемите со нашиот источен сосед“ Бугарија.

„Не верувам дека Бугарија ќе ја блокира Македонија и ги охрабрувам тоа да не го направат“, изјави Мицкоски истакнувајќи дека како ВМРО-ДПМНЕ ги повикуваат релевантните политички лидери да разговараат за преговорите со Бугарија, но и за пописот, економијата, „дебаклот од образованието“ и заеднички да излезат со решенија.

Тој повтори дека стои на ставот дека е разговарано за нов договор со Бугарија, кој ќе подразбира уставни измени, бидејќи како што наведе досега никој од бугарска страна не го демантирал тоа.

Коментарите на Мицкоски доаѓаат откако деновиве македоснки и бугарски политичари даваат изјави за отоврените прашања меѓу двете земји и за тоа дали тие ќе бидат препрека за почнувањето на преговорите на земјава со ЕУ.

Македонија и Бугарија во 2017 година потпишаа Договор за пријателство и добрососедство, по што беше формирана заедничка мешовита комисија за историски и образовни прашања.

Членовите на комисијата имаа средби изминатите два дена во Скопје, по речиси една година пауза во работата. Тие наведоа дека сѐ уште не е постигнат договор за клучните прашања, но дека се постигнати мали поместувања.