Српскиот тениски ас, Новак Ѓоковиќ кој моментно е прв на АТП листата е број еден и во уште една категорија.

Се работи за необична ранг листа на порталот „Конечна тениска статистика“, а играчите се рангираат според тоа како играат во клучни моменти од мечевите.

„Психичките поени“ со кои се отсликува психолошката стабилност се сметаат по посебна формула, во која се вбројани учиноците во последните сетови, било да се игра во два или три добиени. Потоа поените во финалињата, поените во тај-брејкови и поените во тај-брејковите со кои се решава прашање на победник.

Ѓоковиќ на таа листа е на првата позиција. Втор е Бјорн Борг.

Мареј е седми, Надал е деветти, а Роџер Федерер дури 11-ти.