Сопругата на американскиот претседател Меланија Трамп свечено им позираше на фотографите пред Белата куќа каде што како и секоја година пристигна елката.
Првата дама доби дрво високо 5,6 стапки пред куќата што пристигна од Западна Вирџинија. Со овој чин започнува празничната магија во Белата куќа, а Меланија Трамп внимателно одбра облека и за оваа пригода. Повторно воодушеви од изборот на црно-бел мантил што го спои со црни ракавици и чизми.
Божиќното дрво пристигна во украсена зелена кочија со коњи додека се свиреа божиќни песни. Меланија Трамп го прегледа дрвото пред да разговара со возачите на кочијата.

Потоа им мавташе на фотографите и се врати во Белата куќа. Во неделата, таа објави специјален настан на Твитер и го нарече овогодинешното дрво е прекрасно.
Нејзините коментари за Божиќ, кои можеа да се слушнат на тајната снимка што протече пред скоро два месеци, не беа толку шармантни. Разговорот го снимила нејзината поранешна асистентка Стефани Винстон Волкоф.
Волкоф ги прекинала врските со Меланија Трамп и одлучила да ги разоткрие нивните деловни односи во книгата „Меланија и јас“. Меѓу другото, таа изјави во снимките, кои исто така беа пренесени во книгата, дека е доволно да го слави Божиќ во Белата куќа.
– Го ставив мојот г*з да го сторам тоа, а никој не се грижи за Божиќните украси. Но, јас морам да го сторам тоа, нели. И тогаш го правам сето тоа за Божиќ и планирам сè, а потоа новинарите ме прашуваат „што е со децата што ги одделуваат од своите родители?“ Ајде, не за**авајте се со мене, рече Меланија Трамп.
Сето ова го рекла во интервју за Волкоф во јули 2018 година. Ова е последната елка избрана од семејството Трамп пред Џо Бајден да ја преземе Белата куќа во јануари.