41 починат во изминативе 24 часа од КОВИД 19. Од нив 17 пациенти се од Скопје, двајца од Прилеп двајца од Велес , тројца пациенти од Битола , четири од Охрид , еден пациент од Кавадарци, четири од Гостивар, тројца од Струмица, еден од Радовиш, еден од Кочани , еден од Пробиштип , еден од Валандово и еден пациент од Кичево. Починатите се на возраст од 31 до 98 години.

Од нив еден пациент е починат вон, останатите се починати во болнички услови.

Во последните 24 часа се направени 3127 тестирања, а регистрирани се 1022 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-463, Куманово-30, Дебар-6, Штип-28, Прилеп-68, Тетово-29, Струга-21, Велес-47, Битола-48, Охрид-28, Кавадарци-26, Гостивар-66, Гевгелија-4, Струмица-26, Крива Паланка-7, Радовиш-4, Крушево-2, Кочани-12, Пробиштип-5, Демир Хисар-1, Македонски Брод -5, Пехчево-1, Валандово-2, Виница-2, Делчево-7, Кратово-1, Свети Николе-14, Кичево-36, Ресен-6, Неготино-27.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 680 оздравени пациенти од: Скопје-274, Куманово-34, Дебар-3, Штип-29, Прилеп-51, Тетово-43, Велес-37, Битола-28, Охрид-11, Кавадарци-15, Гостивар-19, Гевгелија-6, Струмица-19, Крива Паланка-7, Радовиш-3, Крушево-4, Кочани-15, Пробиштип-5, Демир Хисар-5, Македонски Брод-1, Пехчево-4, Берово-5, Валандово-6, Виница-7, Делчево-4, Кратово-3, Свети Николе-10, Кичево-20, Ресен-2 и Неготино-10.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 60723, бројката на оздравени пациенти е 37505, на починати е 1699, а бројот на активни случаи изнесува 21519. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 26602, активни 10382
Куманово 3686, активни 933
Дебар 460, активни 95
Штип 2622, активни 550
Прилеп 2969, активни 1073
Тетово 3770, активни 949
Струга 1412, активни 448
Велес 1943, активни 726
Битола 1980, активни 851
Охрид 1571, активни 628
Кавадарци 1213, активни 479
Гостивар 2479, активни 939
Гевгелија 712, активни 227 (50 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 129 на Богданци и 12 се странски државјани)
Струмица 1680, активни 592
Крива Паланка 423, активни 120
Радовиш 421, активни 114
Крушево 130, активни 76
Кочани 1227, активни 287
Пробиштип 354, активни 83
Демир Хисар 197, активни 87
Македонски Брод 168, активни 49
Пехчево 97, активни 23
Берово 347, активни 84
Валандово 206, активни 66
Виница 367, активни 158
Делчево 439, активни 191 (123 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
Кратово 152, активни 57
Свети Николе 821, активни 228
Кичево 1254, активни 516
Ресен 458, активни 198
Неготино 563, активни 310 (67 лице од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)