Гинекологот Сара Готфри работи на Универзитетот Харвард, а нејзината специјалност се хормоналните промени во телото. Ако не можете да изгубите тежина, послушајте го нејзиниот совет

Во текот на мојата кариера, кога разговарам со пациенти и споделувам совети преку Интернет, добивам пораки главно од оваа содржина:

-Ги почитувам сите овие правила, но не можам да ослабам.

-Стареам и метаболизмот ми се забавува. Ова е генетика. Се потешко ми е да ослабам.

-Никако не можам да ги намалам 5-те килограми вишок! Изгледа ќе треба да се навикнам на оваа тежина.

-Некои намирници не можам да престанам да ги јадам иако сум свесна за нивната штетност.

-Може ли да ми препишете некој вид лекови за слабеење?

-Веќе се обидов да ослабам. Можеби конечно треба да се прифатам себе си како дебела личност.

-Универзалните препораки за исхрана не функционираат за мене.

– Изгубив 2 килограми, но добив 5 веднаш потоа. Се чувствувам ужасно!

Веројатно сте кажале една од горенаведените фрази барем еднаш во животот. Не е тешко да се погоди дека се борите со вишокот килограми.

Добро го разбирам страдањето на оние жени кои имаат проблем со зголемување на телесната тежина. Откако се здебелив, морав да го искористам целото медицинско знаење за да се вратам во нормала. Бидејќи сум гинеколог и жена, подготвена сум да го споделам моето знаење со вас.

Имаме огромно количество хормони во телото, но само 4 се специфични за женскиот пол, чиј недостаток не‘ спречува да изгубиме тежина.

Блокатор за губење на тежината # 1: нерамнотежа на естроген

Тоа е хормон што ни дава женственост на жените. Го имаат и мажите, но во помали количини. Ако имате ниско ниво на тестостерон, нивото на естроген е речиси сигурно над нормалното.

Што да се прави?

За да го намалите естрогенот (и да изгубите тежина), препорачувам да јадете околу половина килограм варен зеленчук дневно. Зеленчукот ќе го исфрли вишокот естроген од телото, така што нема да циркулира во вашето тело како лоша карма.

Зеленчукот ќе ја намали потрошувачката на месо, што може да предизвика зголемување на естрогенот во телото.

Јас не сум за целосно отстранување на месото од исхраната, но за време на нормализирање на хормоните, моја препорака е да се јаде повеќе зеленчук. Исто така, ве советувам во оваа прилика да пробате палео диета која е многу ефикасна.

Блокатор # 2 за слабеење: вишок инсулин

Познато е дека многумина страдаат од некаква форма на дијабетес која е придружена со дебелина. Кога имате проблем со вишокот на инсулин, настануваат нарушувања на гликозата, шеќерот во крвта скока нагоре и надолу, а маснотиите се акумулираат.

Што да се прави?

Постојат многу начини за нормализирање на инсулинот, но јас лично препорачувам да пиете две лажици јаболков оцет разредени во чаша вода, секое утро.

Една студија од 2004 година покажува дека консумирањето 2 лажици јаболков оцет пред оброк, заљубителите на јаглени хидрати, значително го намалува новото на гликоза во крвта кај луѓето со отпорност на инсулин.

Се разбира, мора да се откажете од слатки и вештачки засладувачи, шеќер во која било форма.

Запомнете: ако имате метаболичко нарушување, тоа е првиот знак за проблем со инсулин.

# 3 Блокатор за слабеење: вишок кортизол

Кортизолот се произведува како одговор на стресни ситуации, но повеќето од нас постојано се под стрес. Кога станува збор за хормонална нерамнотежа и зголемување на телесната тежина, сите патишта водат кон кортизол.

Ако вашето тело постојано доживува целосен спектар на хормони на стрес, мора да акумулира резерви на маснотии. И обично ќе ги чува на стомак. Високото ниво на кортизол доведува до зависност од храна, особено шеќер. Почнувате да јадете се‘ повеќе слатки и брза храна. Како резултат на тоа, се формира чиста маст, која се акумулира на сите делови на телото.

Што да се прави?

За да го рестартирате нивото на кортизол, треба да престанете да пиете кафе. Воздржете се од кафе најмалку една недела и ќе забележите дека спиете подобро, дека сте посмирени.

Ако е невозможно да се откажете од кафето, обидете се да го замените со зелен чај, кој исто така содржи кофеин. Потоа, заменете го зелениот чај со билен чај со текот на времето.

# 4 Блокатор за губење на тежината: недостаток на адипонектин

Адипонектин е еден од клучните хормони што му кажува на вашето тело да согорува маснотии. Кодирано од геномот АДИПОК и секретирано од масните клетки, потребно е да се регулира нивото на гликоза и да се разложат масните киселини.

Што да се прави?

За да го вратите адипонектинот во телото, препорачувам да јадете ф’стаци. Тие се одлични и влијаат на концентрацијата на хормоните во целото тело.

Исто така, овој хормон ќе го врати периодичното гладување. Најлесно е ако не јадете навечер, т.е. да гладуваат до 18 часот. Ако вечеравте во 18 часот, не треба да јадете ништо до пладне следниот ден.

Покрај ф’стаците, овој хормон се балансира преку авокадо и темно чоколадо.

Никогаш не заборавајте да вежбате!

Совет плус:Мој совет е да го слушате вашето тело и да го следите тој пат. Жените најдобро губат телесната тежина кога одлучно одлучуваат да променат нешто во себе. Тие ја имаат таа моќ да се трансформираат за инает на сите.