Шпанецот Фелисијано Лопез стана играч со најмногу настапи на турнирите од Мастерс серијата во историјата на светскиот тенис.

Лопез, кој неодамна го прослави својот 40. роденден, стана рекордер со настапот во 1. коло на турнирот во Индијан Велс, во кое иако загуби од Торни Пола со 2:0 во сетови, го одигра својот 139. натпревар на Мастерс турнирите и со тоа го остави зад себе досегашниот рекордер, Швајцарецот Роџер Федерер.

– Не очекував дека со своите 40 години ќе играм на Индијан Велс. Роџер, за жал, има повреда на коленото, а јас ја имав таа можност да се натпреварувам и во овие години. Сепак ова е турнир од серијата 1000 и уште една можност за мене да се натпреварувам на највисоко ниво, изјави Лопез по соборувањето на рекордот.