Американскиот актер Џорџ Клуни рече дека не размислува за политичка кариера затоа што сака „да има убав живот“.

Во интервју за емисијата на Ендрју Мар на Би -Би -Си, актерот зборувал за американскиот претседател Џо Бајден, неговиот претходник Доналд Трамп и неговите преостанати амбиции во кариерата.

Сепак, тој ја отфрли можноста да влезе во политиката. На прашањето дали некогаш ќе се вклучи во политиката, 60-годишниот Клуни рече: „Не, бидејќи јас всушност би сакал да имам убав живот“.

„Оваа година наполнив 60 години и разговарав со сопругата и реков дека треба да размислуваме за шеесеттите како за мирни години“, додаде тој.

„Ако сме здрави, тоа што сме … Имам 60 години и се уште можам да играм кошарка и да ги правам работите што ги сакам “.

„Но, за 20 години ќе имам 80 години и тоа е значајна бројка. Без разлика колку вежбате, што јадете, имате 80 години и затоа реков дека треба да се погрижиме да уживаме и да ги живееме овие години на најдобар можен начин“.

Клуни рече дека ќе се обиде да го намали обемот на работата. „Наместо три работи годишно, ќе работам една“, рече тој.