Бијонсе и Џеј-Зи би можеле да испише историја на доделувањето на Оскарите следната година. Двојката Картер се во трка да се натпреваруваат еден против друг во категоријата Најдобра оригинална песна. Ако нивните песни добијат зелено светло, тие ќе бидат првата двојка што ќе се натпреварува еден против друг за Оскар, истакна „Варајати“.

Џеј- Зи има две песни кои би можеле да бидат номинирани и двете се на саундтракот за „ The Harder They Fall, вестерн филм кој исто така го продуцираше, едната од нив е „Guns Go Bang“.

Претстојната песна на Бијонсе, „ Be Alive “, може да биде номинирана и за Оскар и е дел од саундтракот на King Richard, приказната за таткото на Венера и Серена Вилијамс, Ричард Вилијамс.

Ниту Бијонсе ниту Џеј- Зи досега не освоиле Оскар.

Номинациите ќе бидат објавени на 8 февруари 2022 година. Наградите на Академијата ќе се доделуваатт во живо на 27 март од театарот Долби во Лос Анџелес, Калифорнија.

Создавањето историја не е туѓо за оваа моќна двојка. Џеј- Зи неодамна стана првиот хип-хоп милијардер благодарение на поседувањето на Арман де Брињак, инвестициите во D’Usse, Tidal, Roc Nation, уметност, недвижен имот и секако музика. На Греми 2021 година, Бијонсе собори рекорд за најмногу освоени Греми награди. По четири победи таа ноќ, сега нејзината колекција брои 28.