Триесет и седумгодишен дански државјанин е осомничен дека убил пет лица во напад со лак и стрела во норвешкиот град Конгсберг, соопшти денеска полицијата. Во нападите се повредени уште две лица, меѓу кои и полицаец кој не бил на должност. Сега веќе уапсениот напаѓач извршил напади на различни локации во градот, кој се наоѓа на 68 километри југозападно од главниот град Осло.

Полицијата не соопшти ништо за можниот мотив. Но истражителите разгледуваат дали станува збор за терористички акт. Одбраната на напаѓачот рече дека полицијата го испрашувала и тој соработувал.

Бројот на жртви во овој напад е најголем во последните десет години во Норвешка. Во 2011 година екстремно десничарскиот екстремист Андерс Беринг Брејвик уби 77 луѓе, повеќето тинејџери во младински камп.

Норвежанец со сомалиско потекло уапсен за нападот во Лондон
По нападите, полицијата, која вообичаено е невооружена во Норвешка, доби наредба на национално ниво да носи огнено оружје