Самитот на ЕУ без Ангела Меркел ќе биде како „Париз без Ајфеловата кула или Рим без Ватикан“, изјавил претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел во знак на благодарност до германската канцеларка која политички се пензионира .

Претседателот Мишел поздравувајќи ја, рече: „Нејзиното збогување од европската сцена нè допира политички, но и нè исполнува со емоции“, пренесува агенцијата ДПА.

„Екстремната трезвеност и едноставност на Меркел беа „моќни оружја“, рече поранешниот белгиски премиер и продолжи да упатува пофалби. „Вие сте и компасот и светилникот на европскиот проект“, заклучил тој.

Зборовите на Мишел биле дочекани со аплауз од насобраните лидери и со овации ја поздравија Ангела Меркел на самитот во Брисел, кој е нејзин 107-ми и последен самит по шеснаесет години на власт, наведува европски извор.

„Се надевам дека нема да се лутите поради оваа церемонија по повод вашиот последен самит“, и рече Шарл Мишел, додавајќи дека дваесет и седумте состаноци „без Ангела ќе бидат како Рим без Ватикан или Париз без Ајфеловата кула. ”

Европските лидери му оддадоа почит на преговарачкиот дух на германската канцеларка на самитот во Брисел.

„Таа ја одбележа Европа шеснаесет години и ни помогна, сите дваесет и седум земји, да донесеме добри одлуки со многу хуманост во тешките времиња“, рече белгискиот премиер Александар де Кро.

Заминувањето на Ангела Меркел „ќе остави голема празнина бидејќи таа долго време беше на функцијата и силно влијаеше на развојот на Европската унија“, додаде неговиот австриски колега Александар Шаленберг.

„Таа беше миротворец во ЕУ. Таа несомнено беше голема Европејка“, рече тој.

Канцеларката е „голем политичар и главен фактор на стабилизација во комплицирани ситуации“, изјави литванскиот претседател Гитанас Науседа, нагласувајќи дека чувствува „голема почит“ кон неа.

„Таа секогаш наоѓаше како ќе не обедини и да не охрабри да продолжиме понатаму“, рече луксембуршкиот премиер Ксавиер Бетел, кој е нејзин близок соработник веќе осум години. „Ќе ми недостига. Ќе и недостасува на Европа“, рече тој.

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, поранешната министерка за одбрана во владата на Ангела Меркел, неодамна укажа во која мера аналитичкиот дух на овој доктор по физика е пресуден за деблокирање на често бескрајните европски преговори.

Во последните месеци, европските лидери се редат со признанија и благодарение на тоа што ја води Германија од 2005 година, речиси исто колку и канцеларот за обединување Хелмут Кол (1982-1998).

Меркел, на чело на најсилната економија на континентот, беше остро критикувана за ставот на Берлин во кризата во еврозоната по колапсот на глобалниот финансиски пазар 2008-2009 година, но оттогаш беше широко фалена за нејзиниот одговор на мигрантската криза во 2015 година..

Христијанско -демократската канцеларка (ЦДУ) ја покажа способноста на прагматично управување да ги постигне потребните решенија со цел да се зачува единството на Унијата.

Германија треба да добие нов канцелар до Божиќ. Социјалдемократите, Зелените и либералите во четвртокот објавија распоред за нивните разговори со цел да се донесе Олаф Шолц (СПД) на чело на почетокот на декември.

Заминувањето на Ангела Меркел (67) ги подгрева стравувањата од празен простор во ЕУ, која се соочува со важни одлуки: економско закрепнување по Ковид, климатски промени и потврдување на нејзината геополитичка улога во однос на Соединетите држави и Кина.