Во последните 24 часа се направени 2.357 тестирања.

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 2.357 тестирања, а регистриран е 171 нов случај на КОВИД-19 во:

Скопје – 58, Куманово – 16, Битола и Радовиш – по 9, Виница – 8, Кочани и Кичево – по 7, Прилеп, Охрид и Штип – по 6, Велес и Струмица – по 5, Тетово, Гостивар и Ресен – по 4, Кавадарци – 3, Струга, Неготино, Свети Николе, Кратово и Македонска Каменица – по 2, Делчево, Пробиштип,Крушево и Демир Хисар – по 1.

Регистрирани се 409 оздравени пациенти од:

Скопје – 171, Прилеп – 39, Куманово – 37, Битола – 36, Тетово – 15, Велес – 13, Гостивар – 12, Кичево – 11, Штип – 10, Струмица – 9, Кавадарци и Радовиш – по 8, Крива Паланка – 6, Охрид и Кочани – по 5, Виница и Демир Хисар – по 4, Дебар и Пробиштип – по 3, Неготино, Ресен и Богданци – по 2, Гевгелија, Свети Николе, Берово и Делчево – по 1.

Пријавени се вкупно 26 починати лица: 8 од Скопје (36г,56г,63г,64г,71г,76г,78г, 84г,), 3 лица од Битола (41г,65г и 82г), по 2 починати лица од Тетово (63г и 73г), Струмица (62г и 68г) и Кочани (61г и 80г) и по 1 починато лице од Куманово (63г), Велес (65г), Гостивар (73г) ,Охрид (71г), Штип (56г), Кичево (40 г), Гевгелија (68г), Дебар (64г) и Виница(60г). Од пријавените, 25 лица се починати во болнички, а еден пациент е починат во домашни услови.

Направени се 2.357 тестови преку: ИЈЗ-397, ЦЈЗ Скопје-63, ЦЈЗ Битола-47, ЦЈЗ Прилеп-36, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-4, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–3, ГОБ 8-ми Септември-11, Институт за микробиологија–0, МАНУ-71, Жан Митрев (Филип Втори)-369, Авицена-160, Биотек-199, Систина-173, лабораторија Лаор-169, Синлаб-41, Ремедика-39, Плодност–49, Генеа–2, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 524.

Досега во земјата се направени вкупно 743.378 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 154.222, бројката на оздравени пациенти е 138.779, на починати е 5.135, а бројот на активни случаи изнесува 10.308.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 68039, активни 4785

Куманово 8735, активни 844

Прилеп 8249, активни 379

Тетово 7174, активни 423

Битола 6238, активни 642

Велес 5451, активни 353

Гостивар 5148, активни 266

Кавадарци 5139, активни 207

Охрид 4967, активни 374

Штип 4943, активни 219

Струмица 4083, активни 180

Струга 2965, активни 126

Кочани 2763, активни 136

Кичево 2521, активни 224

Гевгелија 2186, активни 156

Неготино 2175, активни 128

Свети Николе 1515, активни 92

Ресен 1228, активни 178

Крива Паланка 1216, активни 37

Радовиш 1123, активни 88

Берово 1025, активни 25

Делчево 961, активни 67

Дебар 935, активни 18

Виница 866, активни 115

Пробиштип 784, активни 20

Валандово 664, активни 16

Богданци 493, активни 33

Крушево 491, активни 72

Демир Капија 396, активни 15

Демир Хисар 395, активни 53

Кратово 360, активни 8

Македонски Брод 356, активни 1

Пехчево 265, активни 10

Македонска Каменица 241, активни 18

Дојран 132, активни 0